Rádi bychom Vás na této stránce provedli tím, na čem právě pracujeme a v jaké fázi se naše připravované projekty nacházejí, co se nám daří a aktivně spěje k úspěšnému cíli, a kde narážíme na překážky a složitosti. Některé akce se táhnou daleko přes volební období a zdánlivě to vypadá, že se v této oblasti nic neděje. Opak je ale pravdou. Navázali jsme samozřejmě na původní rozpracované plány všude tam, kde to jen trochu šlo a zároveň se je snažíme modifikovat a rozvíjet. Přemýšlíme o získání dotací i pro záměry, kde se o nich dříve neuvažovalo. Zároveň pracujeme na nových projektech tak, abychom se snažili zajistit zvyšování komfortu života v naší obci.
Dlouhodobě plánované projekty někdy bohužel také musí ustoupit havarijním situacím, které si vyžádaji naši pozornost, čas a samozřejmě také nečekané finanční náklady.
V textech někdy používáme místní názvy ulic a uliček, na jejich mapku se můžete podívat zde.
Přes veškerou snahu a péči, kterou pomníčku věnujeme, nevypadá jeho okolí příliš hezky, vysazeným kytkám se zde nedaří a ani stromky za pomníčkem nerostou, jak by měly. Proto jsme přistoupili k úpravám, které, jak věříme, povedou k lepšímu a hlavně hezčímu a udržitelnému výsledku. Šalvěje v zadní části jsme ponechali, ostatní stávající rostliny byly odstraněny, po obou stranách pracovníci obce osadili budoucí záhony obrubníky, bude sem navezena kvalitní zemina a následně dojde k vysazení květin. Zvolili jsme půdokryvné růže - polyantky, které vytvoří kompaktní keřík výšky 40 cm a vynikají velkým množstvím sytě růžových kvítků. Drobné a bohaté jsou také její listy, které vydrží až do silných mrazů. Povrch záhonu bude zasypán mulčovací kůrou. Zbývající plocha kolem pomníčku bude upravena - vysypána dekorační drtí a dojde k opravě poškozených desek na podstavci. Okolí bude nově oseto trávou. Pomyslnou třešničkou na dortu bude pořízení reprezentativní kamenné nádoby - mísy - na netřesky, které již nyní pomník zdobí po celý rok.
Všechny uvedené práce prováději techničtí pracovníci naší obce.
V rámci řešení energetických úspor v naší obci jsme se rozhodli plynofikovat areál technických služeb - dílny, obě hasičské zbrojnice a budovu bývalé fary v Račicích, kde se nyní nachází obecní knihovna. Tyto objekty jsou vytápěny elektrickými přímotopy, popř. kotlem na tuhá paliva. Na jaře 2024 bylo zadáno vypracování kompletní projektové dokumentace na přípojky plynu k uvedeným nemovitostem, včetně vnitřní plynoinstalace v objektech, návrhu spotřebičů, výkazů pro zhotovitele a vyřízení úřadů.
Srpen 2024 - jsou vypracovány PD k jednotlivým objektům. K hasičské zbrojnici a k faře jsou již podepsány smlouvy o připojení k distribuční soustavě. Řešení u hasičky v Pístovicích je komplikovanější, protože plynovodní přípojka povede pod potokem a zde čekáme na vyjádření majitele toku, což je SUS.
Začátkem roku 2024 rozhodlo zastupitelstvo obce, že obecní hospoda v Pístovicích (Hospůdka Pod kopcem), vzhledem ke svému stavu a stáří budovy, projde celkovou rekonstrukcí.
V červenci 2024 proběhlo výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro celkovou rekonstrukci. Zadání projektové dokumentace oproti původní studii z roku 2022 obsahuje několik zásadních změn, zejména v prvním patře budovy. Osloveno bylo 8 firem, nabídku podaly 4. Zvítězila firma s nabídkovou cenou 967.000 Kč - pro srovnání - nejvyšší nabídka byla v částce 1.910.227 Kč.
Je podepsána smlouva a v průběhu měsíce září 2024 začnou průzkumy statiky budovy.
Aktualizace:
2. září 2024 - proběhl statický průzkum celé budovy - základy, zdivo v sále, v chodbách a ostatních místnostech.
7. října 2024 - obdrželi jsme vizualizace exteriéru "Kulturního domu v Pístovicích". Varianta 1 je obložena v části ode dvora - posezení - kamenem. Varianta 2 - omítka. Autorem PD je Ing. Ondřej Fukan, na vizualizacích spolupracuje s Ing. Klárou Mudrákovou.
16. října 2024 - dodána vizualizace interiéru Kulturního domu - k rozšíření počtu míst k sezení přispěje vytvoření galerie v části nad výčepem.
Harmonogram dalších kroků: kompletní projektová dokumentace bude zpracována do července 2025.
Projekt, který obec připravila, již několik let naráží na majetkoprávní spory vlastníků pozemků u jednotlivých dotčených úseků. Projektová dokumentace je k němu vyhotovena již od roku 2020. Vzhledem k vývoji situace je ale možné, že bude muset být rozpracována na dílčí projekty, ke kterým budou vyhledávány jiné dotační tituly. V úvahu přichází také alternativa, že některé části budou opravovány postupně z rozpočtu obce, neboť se nedaří jednání s majiteli pozemků a zajistit tak celistvost, která je u dotací vyžadována.
Aktualizace 2024 - na jaře roku 2024 byla obnovena spolupráce s autorem původního projektu chodníků v obci. Vzhledem k digitalizaci katastru v předchozím období se změnili v některých částech majitelé pozemků pod plánovanými chodníky a je tedy nutné provést “revizi” a připravit nové podklady pro jednotlivá jednání a získání souhlasů majitelů pozemků se stavbou.
Na této části projekt ztroskotal již jednou, neboť ne všichni byli ochotni souhlas podepsat. Bez toho, aniž bychom mohli postavit souvislý chodník přes celou obec (jak v Račicích, tak v Pístovicích), zjednodušeně řečeno, od cedule k ceduli, nelze žádat o dotace. A jelikož se zde bavíme o investici v řádech desítek milionů, je jisté, že pouze z obecního rozpočtu to možné nebude.
První týden v srpnu 2024 jsme “konečně” obdrželi situační výkresy pro získání souhlasů k jednotlivým pozemkům a soupis jejich majitelů (někdy je jich u jedné parcely více, než jeden nebo dva). Nyní nás nečeká nic jiného, než všechny vlastníky znovu osobně obejít, vysvětlit jim situaci a pokusit se získat jejich souhlas se stavbou. Jedná se cca o 60 občanů pouze z Račic, k Pístovicím ještě nemáme všechny podklady v ruce, neboť zde je část chodníků již hotová a musíme blíže definovat, kterých lokalit se rekonstrukce nebo nová výstavba bude týkat.
Přikládáme původní projektovou dokumentaci k chodníkům z ledna 2020, ze které budou alespoň částečně vycházet dílčí projekty např. revitalizace městečka.
Vytyčení cyklostezky - červen 2021
V červnu došlo k vytyčení obecního pozemku v polích mezi oběma částmi obce, po kterém v budoucnu povede nová cyklostezka. Cena vytyčení pozemku byla 3.500 Kč. Jde o první krok k zahájení projektu, po kterém touží všichni občané.
Projektová dokumentace - květen 2023
Projektová dokumentace byla dokončena, vydáno platné stavební povolení. Sestavili jsme podklady a zažádáli o dotaci z IROP na vybudování cyklostezky.
Zárověň jsme podali žádost o dotaci z JMK na projektovou dokumentaci, kterou jsme získali ve výši 34.000 Kč.
Obec obdržela v dubnu 2024 dotaci ve výši 3.850.060,64 Kč z programu IROP2, což činí 85% ceny cyklostezky.
V březnu 2024 jsme vyhlásili výběrové řízení na zhotovitele cyklostezky. Oslovili jsme 6 firem, zpět přišly 4 nabídky a vítězem se stala firma SWIETELSKY stavební s.r.o. s cenou 4.179.127 Kč. Staveniště bylo předáno 6. května 2024 a ihned v následujících dnech započaly průzkumné práce sestávající z ručně kopaných sond odhalujících průběh plynovodu pod stezkou. Vzhledem k lokalitě naší obce byl podmínkou zahájení prací archeologický průzkum a dohled.
Pak už nastoupila těžká technika, vyhloubila “kufr”, byla položena geotextilie pro oddělení zeminy od kameniva, na hrubé kamenivo přišla štěrkodrť, pak podkladní asfaltový beton v tloušťce 50 mm a v půlce července 2024 jsme již mohli lehce našlapovat na finální asfaltobetonovou vrstvu v tloušťce 40 mm. V první polovině srpna 2024 pak probíhají dokončovací práce ve formě vyznačení tří přejezdů pro zemědělskou techniku zámkovou dlažbou, dosypání okrajů štěrkem a ornicí, se založením parkového trávníku, osadí se dopravní značení a můžeme kolaudovat. Vše se musí stihnout do 30. 9. 2024, jak nám stanovují podmínky dotace.
Dohled ze strany zástupců obce probíhá několikrát týdně. Kontrolujeme a aktivně hlídáme použité materiály a dodržování stavebních postupů uvedených v projektu.
Cyklostezka bude osazena značkou pěší/cyklostezka, takže si na této stezce budou rovni chodci, cyklisté a bruslaři. Elektrokola a koloběžky sem mají přístup, pokud splňují zákonnou povinnost maximální rychlosti 25km v hodině (jsou vybaveny omezovačem) a výkon motoru 250W.
Motorová doprava zde bude vyloučena.
Září 2024 - dopravní značení na obou koncích cyklostezky je již nainstalováno. Z důvodu digitalizace stavebního řízení, které není v tuto chvíli plně funkční, jsme nuceni posunout termín kolaudace.
Byla podána žádost o kolaudaci, nyní bohužel musíme čekat na kroky stavebního úřadu.
Po silných deštích 14. - 17. 9. byla cyklostezka přezkoumána stavebníkem, upraveny vyvěrající vody a provedeny zásahy na jevech, které se mezi poli v období sucha neprojevovaly.
Říjen 2024 - nechali jsme vytyčit celý zbývající pozemek, na kterém cyklostezka leží. Někde nám z obecního prostoru zbývá jen půl metru, jinde je pozemek širší. Vytyčený pozemek už na jaře ZD neoseje a my na něj, tam kde neroste přirozeně, vysadíme trávu. Do budoucna bude vytyčení sloužit pro přehled, kam bude možno umístit lavičky, koše, nebo vysadit keře, aby byla cyklostezka vhodným místem také k odpočinku. Už nyní víme, že vysadit stromy se nám asi nepodaří, neboť tam, kde by na ně bylo místo (není možné je sázet přímo ke stezce, hrozí její poškození kořeny) většinou vede nějaká siť (plyn, optika). Stále čekáme na kolaudaci.
Předpokládaná kolaudace: únor 2025
Začátkem roku 2024 vyvstala pro naši obec zcela neplánovaná otázka, a to, kam vyvážet rostlinné zbytky ze zahrad občanů i z veřejných ploch obce. Stávající akutálně využívaná plocha “se stala” nevyhovující, zahradní sezona se blíží a s ní i obrovské množství zeleného materiálu a větví, které bude nutné likvidovat.
Obec již léta zajišťuje tuto nadstandardní službu svým občanům v podobě 4 velkoobjemových kontejnerů, které jsou k dispozici od jara do podzimu. V případě potřeby se vyvážejí i 2x týdně a slouží všem k odkládání bioodpadu. Mnohé obce tuto “povinnost” řeší pořízením hnědých popelnic o objemu 240 l, které jsou společné pro více domů v ulici, neboť se samozřejmě jedná o nemalou finanční zátěž v položce za svoz komunálního odpadu. Svozovou službu pak zajišťuje 1 x za 14 dní společnost RESPONO a.s.
Představa, že by se “námi” vyprodukovaný bioodpad (tráva, větve, ovoce, rostlinné zbytky) vešel do těchto popelnic s touto frekvencí svozu, je vzhledem k tomu, že víme, jak bývají kontejnery v sezoně plné, absurdní. Nemalé množství odpadu by tak končilo v okolních lesích, případně by jej někteří občané pálili na zahradách a tím ostatním znečišťovali ovzduší.
Proto bylo vytipováno jediné možné místo, na kterém lze vybudovat komunitní kompostárnu, jež splňuje všechny požadavky - sklon do 4%, bezpečnou vzdálenost od potoka nebo vodního zdroje a je v majetku obce. Pozemek je ve vhodné vzdálenosti od zástavby a mezi oběma částí obce - v blízkosti areálu zemědělské společnosti Drnovice mezi Račicemi a Pístovicemi. Vše bylo projednáno na konci jara 2024 v radě a se zastupiteli obce a přistoupilo se k zadání zpracování studie - vizualizace a následně také projektové dokumentace.
Na pozemku byl o prázdninách 2024 proveden hydrogeologický průzkum, pro možnost vsakování povrchových vod, je zaměřen polohopis i výškopis a pracuje se na PD.
Navazuje na akutní potřebu zbudování chodníků a úpravy stávajících ploch na městečku. Pracujeme na projektové dokumentaci, kde se potýkáme s nemalými “záludnostmi”, jako je třeba napojení svodů okapových rýn jednotlivých domů do kanalizace, která se však nachází na druhé straně silnice… Nyní dešťovka ústí přímo před domy a to přece u nových chodníků nechceme. Navíc v případě, že nebudou okapy svedeny do země, bude docházet k vymílání spár a degradaci rovnosti nové dlažby tak, jak je to u dlažby stávající.
Dále jednáme se SUSkou o odstranění nebezpečného příkopu táhnoucího se po pravé straně náměstíčka, který bychom konečne chtěli přebudovat a vytvořit z něj zelený pás osázený nízkými keříky.
Projekt se snaží vyřešit dlouhodobě neutěšený stav odstavného parkoviště u rybníka. V této chvíli je schválen odkup části pozemku o výměře 198 m2 od soukromého vlastníka, který se nachází při vjezdu na stávající odstavnou plochu. Byl zde proveden hydrogeologický průzkum potřebný pro projektovou dokumentaci k výstavbě parkoviště s navrhovaným vsakem, abychom zjistili, zda neohrozíme kvalitu povrchových a podzemních vod. K dispozici je zákres situace, jak by mohlo parkoviště do budoucna vypadat. Myslíme nejen na funkčnost, ale chceme, aby parkoviště “zapadlo” do celkového vzhledu okolí, proto je zásah do vzrostlých stromů plánován minimální, naopak odstavná plocha bude oživena přírodním kačírkem a zelení.
Předpokládané datum tvorby projektové dokumentace: konec roku 2024
Možné zahájení prací: druhá polovina 2025
Zastupitelstvo obce odhlasovalo v létě 2023 záchranu a revitalizaci budovy bývalé sladovny v Račicích. Hlavním účelem rekonstrukce je nejen zachování a zpřístupnění této památky, staré nejméně 200 let široké veřejnosti, ale i vybudování kvalitního zázemí pro technické služby obce. Ty se nyní nacházejí u hasičské zbrojnice v Račicích a jsou svou velikostí i technickým stavem nevyhovující.
Revitalizace areálu je rozdělena na dvě etapy (budovy a ostatní plochy), ke kterým se obec v této chvíli snaží získat dotace.
Etapa I. řeší obnovení veřejného prostranství (bývalého dvora), pod kterou spadá nejen vyrovnání terénu a vytvoření stupňovitých míst k sezení a odpočinku, lemovaných zelení a vodními prvky, ale i oprava střední části budov (stržení stávajícího zdiva, vytvoření pódia a jeho částečné zastřešení) a dále vybudování nového parkoviště. K této části byl nutný i posudek AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny) a biologický průzkum lokality. Rovněž zde proběhl hydrogeologický a inženýrskogeologický průzkum celého areálu. Projektová dokumentace je již hotová a byla předána na stavební úřad se žádostí o stavební povolení.
V této chvíli je zažádáno o dotaci z programu IROP Veřejná prostranství, která je ve výši 85%.
Předpokládaná cena revitalizace této etapy, stanovená položkovým rozpočtem, je téměř 17 mil. Kč. Dotace by tedy mohla být více než 14 mil. Kč.
Etapa II. se zabývá již vlastními stavbami na pozemku, a to nejen rekonstrukcí bývalých koníren, ale i výstavbou nové budovy (dílny) pro technické služby obce. V klenutých “sálech” dojde k sanaci zdiva, očištění cihel od nánosů omítek a položení nových podlah. Bude řešeno odvlhčení zdí a zpevnění nosných konstrukcí stropu. Nové střechy jsou samozřejmostí. V plánu je část přední budovy ubourat a vytvořit tak komfortní vstup jak pro pěší, tak pro automobily. V prvním patře pak vznikne zázemí pro pracovníky obce, WC pro návštěvníky pořádaných akcí a prostorná místnost - klubovna - pro potřeby obce i občanů. Celý areál je koncipován jako komunitní centrum pro setkávání.
Projektová dokumentace k této etapě je již hotová, čekáme na vyjádření všech oslovených orgánů a počítáme, že koncem měsíce září 2024 bude rovněž tato PD odeslána na stavební úřad.
Rozpočet na tuto část je zatím pouze částečně zpracovaný, finální částka bude k dispozici po kompletaci projektové dokumentace.
V říjnu 2024 jsme obdrželi dotaci na Etapu I. ve výši 14.281.122 Kč.
Spoluúčast obce na této Etapě bude 2.520.198 Kč.
Práce na Etapě I budou zahájeny až po obržení dotace na Etapu II tj budovy.
Fotografie z návštěvy hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha na jaře 2024
Stávající strategický rozvojový dokument, zveřejněný na stránce Ostatní dokumenty, je platný do konce roku 2024. Proto je nutné v rámci nových standardů vytvořit dokument nový, nyní tzv. Program rozvoje obce.
Z důvodu změny podmínek, za kterých byl sestaven stávající koncepční dokument obce je nutné jeho znění aktualizovat a vypracovat nový koncepční dokument, který je pro řízení obce a pro rozhodování o klíčových otázkách budoucnosti obce nezbytný. Zpracování koncepčních dokumentů obce (strategie rozvoje, program rozvoje, akční plán) je pro nás důležité zejména z důvodu:
V této fázi jsme zapojili do přípravy širokou veřejnost formou dotazníkového průzkumu.
Dotazník mohl každý obyvatel naší obce vyplnit a odeslat elektronicky, byl také k dispozici v tištěné verzi na obecním úřadě a to do data 31.8. 2024.
Následovat bude jeho vyhodnocení a představení výsledků široké veřejnosti v průběhu podzimu 2024.
Obec Račice-Pístovice nemá žádný pozemek pro výstavbu RD. Všechny pozemky určené územním plánem jsou v majetku soukromých osob.