
Přes veškerou snahu a péči, kterou pomníčku věnujeme, nevypadá jeho okolí příliš hezky, vysazeným kytkám se zde nedaří a ani stromky za pomníčkem nerostou, jak by měly. Proto jsme přistoupili k úpravám, které, jak věříme, povedou k lepšímu a hlavně hezčímu a udržitelnému výsledku. Šalvěje v zadní části jsme ponechali, ostatní stávající rostliny byly odstraněny, po obou stranách pracovníci obce osadili budoucí záhony obrubníky, bude sem navezena kvalitní zemina a následně dojde k vysazení květin. Zvolili jsme půdokryvné růže - polyantky, které vytvoří kompaktní keřík výšky 40 cm a vynikají velkým množstvím sytě růžových kvítků. Drobné a bohaté jsou také její listy, které vydrží až do silných mrazů. Povrch záhonu bude zasypán mulčovací kůrou. Zbývající plocha kolem pomníčku bude upravena - vysypána dekorační drtí a dojde k opravě poškozených desek na podstavci. Okolí bude nově oseto trávou. Pomyslnou třešničkou na dortu bude pořízení dvou reprezentativních žulových nádob - mísy - na netřesky, které by zdobily pomník po celý rok.
Všechny výše uvedené práce prováději techničtí pracovníci naší obce.
V polovině března 2025 byl osloven kameník, který zaměřil odpadlé a prasklé žulové desky na soklu. Dne 27. dubna byly desky usazeny na pomník. Nyní čekáme na zhotovení 2 kamenných mís, které budou osázeny květinami a umístěny na podstavec. Před oslavou 80 let od osvobození naší obce se podařilo osadit pomník dvěmi mísami s květinovou výzdobou. Růže vysazené na podzim se všechny ujaly, probíhá pravidelná údržba tohoto pietního místa, které získalo opravou důstojnou podobu a tímto je rekonstrukce pomníčku ukončena.
V týdnu od 3. března 2025 začaly opravy na Pístovické riviéře - budou opraveny poškozené schody, dobetonován u každého vstupu poslední "chybějící" schod pro pohodlnější přístup do vody, dozděny vypadané kameny a opravena vrchní část betonové zídky. Poté bude následovat udržovací nátěr zábradlí. Veškeré práce provádějí pracovníci technických služeb obce, zejména pak pan Jan Dobiáš z Pístovic.
Protože opravu provádíme svépomocí, financování bude v řádu tisíců, které zaplatíme za materiál. Břehy rybníka a téměř celá oblast Pístovické riviéry jsou v majetku obce, která nechala bortící se kamennou část hráze u vstupů do vody na Riviéře opravit již v roce 2012 při rekonstrukci splavu (viz. betonový blok podél zdi) firmou Ekostavby. Schody ani horní betonová „koruna“ opěrné zdi v té době rekonstruovány nebyly a jsou v havarijním stavu a hrozí zde nebezpečí úrazu. Naši občané hojně využívají Pístovickou riviéru k odpočinku a rybník, který je v majetku Rybníkářství Pohořelice, v letních měsících ke koupání. Jsme rádi, že nám koupání a využívání k rekreačním vodním sportům nyní zdarma majitelé rybníka umožňují. Do roku 2018 jsme za to totiž platili rekreační poplatek blížící se 10.000 Kč.
V rámci údržby byly opraveny i historické lavečky (nová dřeva a nátěr konstrukce) a zakoupeno 7 nových lavek, které byly vyměněny za stávající, již nevyhovující kusy.
Po dvouměsíčním vyjednávání se nám podařilo uzavřít smlouvy na dodávku elektřiny a zemního plynu za ceny, které nejsou běžně na trhu s energiemi dostupné. Dne 24. 02. 2025 byly podepsány smlouvy na dodávku elektřiny a zemního plynu pro všechny obecní budovy a veřejné osvětlení a to pro rok 2026 – 2028. Z obecního rozpočtu tímto krokem ušetříme přibližně 20.000 Kč za zemní plyn a 61.000 Kč za elektřinu. Zároveň jsme vyřídili i změnu dodavatele (popř. změnu ceny u stávajícího dodavatele) pro mateřskou školku, která se svým odběrem průměrně 100 MWh plynu ročně ušetří tímto krokem cca 40.000 Kč a dalších 8.800 Kč za elektřinu. Uvedené ceny jsou za komoditu (bez distribuce) a jsou bez DPH.
Cena elektřiny – stávající cena 3.499 Kč:
Zemní plyn – stávající cena 1.550 Kč:
Od 27. února 2025 máme oficiálně zkolaudováno.
Jak šel čas s cyklostezkou:
Vytyčení cyklostezky - červen 2021
V červnu došlo k vytyčení obecního pozemku v polích mezi oběma částmi obce, po kterém v budoucnu povede nová cyklostezka. Cena vytyčení pozemku byla 3.500 Kč. Jde o první krok k zahájení projektu, po kterém touží všichni občané.
Projektová dokumentace - květen 2023
Projektová dokumentace byla dokončena, vydáno platné stavební povolení. Sestavili jsme podklady a zažádáli o dotaci z IROP na vybudování cyklostezky.
Zárověň jsme podali žádost o dotaci z JMK na projektovou dokumentaci, kterou jsme získali ve výši 34.000 Kč.
Obec obdržela v dubnu 2024 dotaci ve výši 3.850.060,64 Kč z programu IROP2, což činí 85% ceny cyklostezky.
V březnu 2024 jsme vyhlásili výběrové řízení na zhotovitele cyklostezky. Oslovili jsme 6 firem, zpět přišly 4 nabídky a vítězem se stala firma SWIETELSKY stavební s.r.o. s cenou 4.179.127 Kč. Staveniště bylo předáno 6. května 2024 a ihned v následujících dnech započaly průzkumné práce sestávající z ručně kopaných sond odhalujících průběh plynovodu pod stezkou. Vzhledem k lokalitě naší obce byl podmínkou zahájení prací archeologický průzkum a dohled.
Pak už nastoupila těžká technika, vyhloubila “kufr”, byla položena geotextilie pro oddělení zeminy od kameniva, na hrubé kamenivo přišla štěrkodrť, pak podkladní asfaltový beton v tloušťce 50 mm a v půlce července 2024 jsme již mohli lehce našlapovat na finální asfaltobetonovou vrstvu v tloušťce 40 mm. V první polovině srpna 2024 pak probíhají dokončovací práce ve formě vyznačení tří přejezdů pro zemědělskou techniku zámkovou dlažbou, dosypání okrajů štěrkem a ornicí, se založením parkového trávníku, osadí se dopravní značení a můžeme kolaudovat. Vše se musí stihnout do 30. 9. 2024, jak nám stanovují podmínky dotace.
Dohled ze strany zástupců obce probíhá několikrát týdně. Kontrolujeme a aktivně hlídáme použité materiály a dodržování stavebních postupů uvedených v projektu.
Cyklostezka bude osazena značkou pěší/cyklostezka, takže si na této stezce budou rovni chodci, cyklisté a bruslaři. Elektrokola a koloběžky sem mají přístup, pokud splňují zákonnou povinnost maximální rychlosti 25km v hodině (jsou vybaveny omezovačem) a výkon motoru 250W.
Motorová doprava zde bude vyloučena.
Září 2024 - dopravní značení na obou koncích cyklostezky je již nainstalováno. Z důvodu digitalizace stavebního řízení, které není v tuto chvíli plně funkční, jsme nuceni posunout termín kolaudace.
Byla podána žádost o kolaudaci, nyní bohužel musíme čekat na kroky stavebního úřadu.
Po silných deštích 14. - 17. 9. byla cyklostezka přezkoumána stavebníkem, upraveny vyvěrající vody a provedeny zásahy na jevech, které se mezi poli v období sucha neprojevovaly.
Říjen 2024 - nechali jsme vytyčit celý zbývající pozemek, na kterém cyklostezka leží. Někde nám z obecního prostoru zbývá jen půl metru, jinde je pozemek širší. Vytyčený pozemek už na jaře ZD neoseje a my na něj, tam kde neroste přirozeně, vysadíme trávu. Do budoucna bude vytyčení sloužit pro přehled, kam bude možno umístit lavičky, koše, nebo vysadit keře, aby byla cyklostezka vhodným místem také k odpočinku. Už nyní víme, že vysadit stromy se nám asi nepodaří, neboť tam, kde by na ně bylo místo (není možné je sázet přímo ke stezce, hrozí její poškození kořeny) většinou vede nějaká siť (plyn, optika). Stále čekáme na kolaudaci.
Kolaudace: 28. ledna 2025
Kolaudační rozhodnutí s nabytím právní moci jsme obdrželi dne 27. 2. 2025.
Maximální výše příspěvku z JMK byla 150.000 Kč, ale zároveň max. 50% z celkových nákladů.
AKTUALIZACE 28. 05. 2025 - dotaci z JMK jsme odbrželi v plné výši 100.000 Kč.
Předpokládané celkové náklady: 207.000 Kč
Zažádáno o dotaci ve výši: 100.000 Kč
Spoluúčast obce: 107.000 Kč
Jedná se o opravu části původního podzemního toku, přivádějícího vodu z Račického potoka do rybníčku Srdíčko. Vtokové čelo, které je v rámci celkové rekonstrukce nutné opravit, sestávající z kamenné hrázky a dvou trubek odvádějících vodu z parc. č. 916/1 v k. ú. Račice do rybníčku, je puklé, začínají se z něj vydrolovat kameny a chybí zde česla na zachytávání větví a jiných nečistot přitékajících Račickým potokem.
Část přítoku nad rybníčkem v délce cca 41 m je nutno opravit, neboť se v některých částech jedná o původní klenby značného stáří tvořené kamennými bloky, které se při velkých deštích a zvýšeném průtoku vody uvolňují a dochází tak k zatarasení toku. V některých místech, která byla zřejmě v minulosti již provizorně opravena, se nachází i pozůstatky trubek.
V rámci rekonstrukce bude tedy opraveno vtokové čelo, dvě stávající trubky o průměru 400 mm budou nahrazeny jednou 600 mm. Součástí oprav bude i výměna částí dvou stávajících betonových revizních šachet na pozemku obce hlubokých cca 2,5 - 3 m, které se rovněž rozpadají a hrozí jejich zhroucení.
Na havarijní stav poukazuje i fakt, že v loňském roce došlo k samovolnému vyvěrání vody u hráze rybníčku, usuzujeme tedy, že voda si ve vymletých částech našla novou cestu a dochází tak částečně k odtoku mimo původní koryto.Předpokládané celkové náklady: 860.000 Kč
Zažádáno o dotaci ve výši: 500.000 Kč
Spoluúčast obce: 360.000 Kč
Cílem projektu je, kromě povinnosti obce mít aktuální PENB na určité obecní budovy, tak i získat soubor vhodných opatření, po jejichž implementaci dojde min. k posunutí budovy o jednu klasifikační třídu, ke zkvalitnění vnitřního prostředí, a tedy ke snížení nákladů na provoz budovy. Opatření budou navrhována přímo pro danou budovu. Do žádosti jsme zařadili tyto obecní budovy:
Dále získáme hodnocení budov ze stavebního hlediska (kvalita obálky budovy) a zároveň z hlediska využitých technických zařízení (systém vytápění, klimatizační zařízení, ohřev vody aj.). Z hlediska energetické náročnosti jasně rozlišíme energeticky více a méně úsporné budovy v majetku obce.
Maximální výše příspěvku z JMK byla 150.000 Kč, ale zároveň max. 30% z celkových nákladů.
AKTUALIZACE 28. 05. 2025 - dotaci z JMK jsme odbrželi v plné výši 77.000 Kč.
Předpokládané celkové náklady: 121.000 Kč
Zažádáno o dotaci ve výši: 77.000 Kč
Spoluúčast obce: 44.000 Kč
Dne 13. února 2025 byla podána žádost o dotaci do programu Dotace obcím na zpracování územních plánů. Nový územní plán obce Račice-Pístovice řeší požadavky na základní koncepci rozvoje obce a ochrany hodnot jejího území, dále požadavky na změnu charakteru obce, danou novou rozsáhlou výstavbou RD a také dostupnost veřejné infrastruktury. Řeší provázanost historicky cenných území v katastru i blízkost přírodní rezervace Rakovecké údolí.
Maximální výše příspěvku z JMK byla 200.000 Kč, ale zároveň max. 50% z celkových nákladů.
Předpokládané celkové náklady: 420.000 Kč
Zažádáno o dotaci ve výši: 200.000 Kč
Spoluúčast obce: 220.000 Kč
AKTUALIZACE 1. 3. 2025 - z důvodu nízkého bodového hodnocení našeho projektu jsme s žádostí o dotaci u MZe neuspěli. Body bylo možné získat dle počtu obyvatel (20 bodů), za požadovanou výši dotace (získali jsme 15 bodů) a dále byly zvýhodněny obce v hospodářsky a sociálně ohroženém území a také pokud byla památka v havarijním stavu - nutno doložit posudek. Jinak náš projekt splnil všechny požadované náležitosti a byl zařazen do zásobníku žádostí. V případě, že nebude dočerpána celková částka alokace pro žádosti doporučené k financování, budou žádosti v zásobníku hodnoceny obdobně, jako žádosti doporučené k financování. V tomto případě vyzve MZe k předložení těch žádostí, jejichž bodové hodnocení umožňuje financování. Protože jsme se však umístili na 128 místě ze 149 žádostí v zásobníku, šance, že bychom ještě dotaci mohli získat, je nulová.
S opravou márnice se však počítalo, finance na její rekonstrukci jsou zahrnuty v rozpočtu obce pro rok 2025.
Předpokládané celkové náklady: 429.698 Kč
Zažádáno o dotaci ve výši: 249.494 Kč
Spoluúčast obce: 180.204 Kč
Obec Račice-Pístovice nemá žádný pozemek pro výstavbu RD. Všechny pozemky určené územním plánem jsou v majetku soukromých osob.