
Obec podpořila akci poskytnutím zázemí pro zkoušení a prostor kostela.
30 dní před akcí jsme vytvořily seznam vhodných keřů, spočítaly kolik se nám jich tam vejde na počet, vyhodily první letáky a začaly sbírat první přihlášky, které jsme měsíc koordinovaly, aby občané nakoupili, nebo odkopli ze zahrádek jen povolené dřeviny a zároveň jsme omezili počet keřů na občana (jeden keř/jedna osoba).
Paní místostarostka 10 dní před akcí odjela do arboreta v Zářičí (odkud máme naše vánoční jedličky) a nakoupila většinu dřevin (52 ks), které jsme měli na objednávkách a v seznamu na doplnění výsadby a pro případnou adopci na místě. Nepodařilo se sehnat pouze tři stromky, které jsme se pokusili sehnat ještě v Otaslavicích a na několika místech v Brně, abychom pak sklopily uši a objednaly na internetu.
Tři dny před akcí nám rychlá rota celý pozemek posekala a dopravila na místo lavičky, které jsme chtěli využít jako odkládací stolky. Lavičky byly objednány již před nějakým časem a čekalo se jen na jejich sestavení a doručení na místo.
Dva dny před akcí jsme přestali přijímat objednávky na jednotlivé keře a žádali občany, aby přišli rovnou na místo a tam adoptovali ze seznamu zbylých keříků. Na cyklostezku jsme během 2 hodin rozměřování namalovali 62 značek a přiřadili výsadbu tak, aby celý rok hrála všemi barvami jak listů, tak květů. A jak to dopadlo se stromy? 4 značky patřily méně vzrůstným jabloním, 2 sloupovým hrušním a 1 jeřábu. Bohužel více stromů se nám na obecní pozemky umístit nepodařilo.
Den před akcí jsme se dozvěděly, symbolicky, že nám bude proplacena celá výše schválené dotace na cyklostezku.
V den D začala celá akce pro paní místostarostku a její rodinu již dopoledne, kdy musela dřeviny, které měla do té doby umístěné u sebe na zahradě, naskládat do vozíku, nabrat vodu do kanystrů, nasbírat rýče, motyky, tyčky, kůly a provázky a odvézt je na místo určení. Ve 13 hodin dorazila na místo paní starostka a potom J. Slováčková a roznášely se jednotlivé keře k přiřazeným číslům tak, aby každý na svém místě našel svůj keřík.
Před 14 hodinou se začali scházet první zahradníci se svými rýči. Kdo měl vlastní keř, pouze se dozvěděl číslo, na které ho má vysadit, kdo měl keř nebo strom objednaný, dostal své číslo po zaplacení.
Podle původních propočtů jsme očekávali, že cca 15-20 keřů nebude mít své majitele a budeme je sadit sami. Naše očekávání ale byla zcela mylná. Keře se rozebraly úplně všechny!! a ještě se podařilo udat dalších 8 motýlích keřů, které obci, potažmo občanům věnovala paní Soňa Kulíšková s rodinou. 72 ks keřů.
Nečekali jsme až takový nápor a tak děkujeme, že jste v tom vedru vydrželi ve frontě, protože kvůli papírování musela tuhle věc dělat pouze jedna osoba, naše paní místostarostka Alice, která v tom měla od začátku nejvíce invence a věděla co kde a jak.
Prvních 30 keřů bylo označeno cedulkami, další cedulky jsme již objedali, takže při procházce nebo projížďce se můžete zastavit a podívat, komu který keř nebo stromek patří. Máme keře rodinné, keře dětské pojmenované po vnoučatech nebo dětech a také keře vzpomínkové na ty, kdo tu již s námi nejsou.
Již nyní jsme zaznamenali, že na stezku adoptivní rodiče chodí, o keř pečují a zalévají ho, aby se po výsadbě ujal (protože místo avizovaného deště tu máme jen vítr a vítr).
Rádi bychom poděkovali všem, kdo se společné výsadby zúčastnili, kromě zasazení vlastního keře nám nabízeli různou pomoc, běhali pro vodu k potoku a i nyní o výsadbu pečují. Moc se těšíme, jak to na místě bude vypadat za rok, za dva a to už nezáleží jen na těch, kdo sázeli, ale nás všech, kdo okolo chodíme. I pokud jste žádný keřík neadoptovali, v horkých letních dnech vemte s sebou na cestě z jedné části do druhé PETku a zalejte keř, který to bude potřebovat.... vždyť je ten prostor nás všech... společný.
V souvislosti s ukončením hromadné části výsadby bychom rádi upozornili, že veškerá, i dobře zamýšlená "samovýsadba" na špatných místech a špatnými druhy dřevin bude muset být z objektivních důvodů odstraněna a jestliže nenajdeme původního majitele, budou dřeviny rozdány prvním zájemcům, aby nedošlo k jejich poškození.
Proto své nápady konzultujte s obcí, kdy s Vámi rádi na místo zajdeme, vysvětlíme a domluvíme se. Keře, sázené přes léto velmi často nepřežijí, proto opravdu vydržte do podzimu.
V měsíci říjnu proběhne další, již menší kolo výsadby.
Přivítali jsme herničku SemTam Hračky , která rozložila své hrací koutky na dětském a víceúčelovém hřišti v Pístovicích. Dopoledne bylo určeno těm nejmenším a jejich rodičům. Děti si vyzkoušely různé pohybové i balanční prvky, nadšeně objevovaly kouzlo slizu a jiných podivných hmot. Počasí jim vyšlo na jedničku. Zájemců zde nebylo mnoho, ale byla to taková první vlaštovka... Tak pokud bude nějaké příště, třeba zde uvítáme dětí více.
Obec poskytla prostory bez nároku na nájemné, aby bylo vstupné pro rodiče v rozumné výši.
_____________________
_____________________
Kolotoče jsou zajišťovány obcí a dotovány obcí. Obec také zajišťuje zdarma elektřinu a připojení k obecnímu vodovodu.
Oslava výročí byla plánovaná dlouho dopředu, proto byl příspěvek obce na tuto akci součástí podpory schválené v rozpočtu na letošní rok (viz stránka Přispíváme).
Babské hody – co není vidět
Babské hody v Pístovicích si většina obyvatel pojí s druhou polovinou května. Hodům nicméně předchází několikatýdenní příprava. Ženy, které stojí za organizací celé akce, se poprvé schází již v únoru. Stabilní jádro tvoří kolem deseti žen, přičemž každá má svůj díl práce. Na nacvičováních společně připravujeme losy do tomboly, zdobíme perníčky, vymýšlíme a učíme se nové i staré taneční kreace. Největším tahounem je paní Simona Rumpíková, která má na starosti veškerou komunikaci, organizaci nacvičování, organizaci kapely, zapůjčení krojů a mnoho dalšího.
Jak vypadá jedno nacvičování?
Než se sejdeme všechny, posedíme a popovídáme, co se u nás událo nového. Pak přichází na řadu rozcvička na zahřátí a následně spouštíme počítač a dáváme dohromady písničky pro tématické půlnoční překvapení.
Nacvičování věnujeme vždy cca 2–3 hodiny času. Čím víc se hody blíží, tím později opouštíme klubovnu nebo Hospůdku Pod Kopcem, kde nacvičování probíhá.
Nesmíme zapomínat ani na malé stárky! Ty se též schází pravidelně a pod dohledem Lenky Rozehnalové a Martiny Kubíčkové připravují taneční vystoupení, kterým celý hodový průvod bezprostředně po přivítání začíná.
Pár dní před…
Dva dny před je potřeba vyzvednout víno a domluvené kroje, které si část malých i velkých stárek půjčuje od paní Kordiovské. Pro kroje vyrazí vždy několik aut a hospoda je pak plná krabic a vyšívaných kytiček na sukních i zástěrách.
V předvečer hodů se scházíme na nacvičování naposledy. Tady už ale tancování věnujeme malou část, dál řešíme vše podstatné, jako jsou rozdělení krojů, výzdoba hospody a příprava tomboly. Většinou končíme těsně před půlnocí.
Hodový den a průběh 20. ročníku Babských hodů
Na hody vesnicí procházelo několik desítek krojovaných. Dědinu rozjuchalo dokonce přes 60 stárek! Byl to velice podařený ročník. Hody se konaly za hudebního doprovodu kapely Podboranky z Uhřic. Vše probíhalo, jako tomu je vždy. Sraz na návsi, předání práva, taneční překvapení malých stárek i úvod stárek velkých. Co ale bylo velmi netradiční, byla Slovenská beseda. Tu jsme si s ženami chtěly už dlouho zatancovat a 20. hody k tomu přímo vybízely! S nadšením tento nápad přijali i sklepníci, kteří doplnili naše řady a mohli jsme tak díky nim vytvořit rovnou 3 kolony. Teď už s úsměvem vzpomínáme na to, jak v půlce besedy vypadla hudba. Nenechali jsme si to zkazit a besedu jsme nejen dotančili, ale dokonce jsme si ji i sami odzpívali.
Průvod vesnicí byl mimořádný, pravděpodobně i díky tomu, že byl ročník ubilejní. Všichni si to moc užívali a v podobném duchu se nesla i večerní zábava v Hospůdce Pod Kopcem s tombolou. Závěrečné překvapení tentokrát bylo průřezem toho nejlepšího z minulých ročníků. Příležitost zatančit si na živou hudbu už v Pístovicích nemíváme tak často. I proto byl parket naší hospůdky zaplněn v podstatě nepřetržitě.
Poděkování patří všem stárkám, které nacvičují a podílí se na přípravě hodů a všeho, co je vidět.
Tým pístovických stárek 2024: Jarmila Englová, Renata Hanáková, Hana Jašíčková, Máša Kubicová, Iveta Kupčíková, Martina Kubíčková, Kristýna Míčková, Veronika Milisová, Jana Nociarová, Alča Pospíšilová, Lenka Rozehnalová, Ema, Anna a Petra Rozsypalovy, Andrea, Lucka, Magda a Simona Rumpíkovy, Petra a Bronislava Růžičkovy, Daniela Slouková, Hana Sotolářová, Pavla Valehrachová, Veronika Valentová
_____________________
Bylo vyhlášeno další kolo obecní fotosoutěže.
Více v záložce FOTOSOUTĚŽ
Krojované hody v Pístovicích. Počasí vyšlo velmi pěkně, po zahájení hodů před polednem u pístovické kapličky následoval průvod obcí a nakonec hodová zábava v sokolovně s půlnočním překvapením.
Jedna z pořadatelek, Denisa Hudcová popisuje: "Pořádání hodů není jen o tom, že si stárci a stárky obléknou krásné kroje, projdou vesnicí a večer zakončí v sokolovně, ale tomuto velkému dni předcházejí 2 měsíce příprav, z nichž poslední dva týdny jsou velice nabyté. Pořadatelé učí budoucí krojované besedu, vymýšlejí půlnoční překvapení a nástup, připravují s dětmi odpolední vystoupení, snaží se zpestřit nacvičování dárkem ve formě voničky nebo věnečku, připravují soubor písní, které se snaží krojované naučit, shánějí sponzory na tombolu, nakupují víno, zařizují transport krojů, řeší nepadnoucí kroje, starají se o veškeré finance, domlouvají veškeré záležitosti s kapelou, shánějí máju a májky, kácí máju, zařizují občerstvení na stavění máje, dělají výzdobu sokolovny až do pozdních hodin, vytvářejí výzdobu, uklízejí sokolovnu atd. Takto bychom mohli pokračovat do nekonečna.
Samozřejmě by hody nešly uskutečnit bez veškeré pomoci stárků, kteří se svým dílem také na organizaci podílejí. Jsme stále v situaci, kdy na hody musejí přispívat z velké části občané Pístovic, kteří nám do kasičky přispívají během průvodu. Bez takových příspěvků by se hody konat nemohly."
Obec na konání hodů přispívá částkou 40 000 Kč a poskytuje zázemí pro nacvičování (budova u víceúčelového hřiště).
Běh pístovickou riviérou je tradiční závod v běhu prokládaném chůzí který vede z riviéry do Lulče. Podporuje pohyb dětí i dospělých. Pořádá ho zapsaný spolek Lyžařský klub Vyškov.
V ročníku 2023 vládlo příznivé počasí a účast byla velmi pěkná.
Obec podpořila akci darem ve výši 10 000 Kč.
Květiny pro sbor darovala paní Soňa Kulíšková ze své místní květinové farmy .
Obec poskytla finanční příspěvek formou daru pro sbor ve výši 2 000 Kč.
Trasa pro závod horských kol a family jízdu vede víceméně po lesních zpevněných cestách Rakoveckým údolím pod rybník Olšovec v Jedovnicích, kolem Ruprechtovského rybníka s cílem v Pístovicích na riviéře. Trasa měří cca 32 km a zvládne ji každý. Hlavní závod je určen pro hobby cyklisty, tj. závod horských kol.
Family jízda je pak určená pro všechny druhy kol bez omezení, hlavně pak pro rodiny s dětmi a starší ročníky a nahradila klasický závod elektorkol s tím, že nezávodní forma umožní účastníkům projet trať Cyklokapra bez stresů ve svém tempu, bezpečně, ale s veškerým zajištěním jaké má hlavní závod.
Vládlo příznivé počasí a samotného závodu i doplňkového programu na Pístovické riviéře se zůčastnil velmi uspokojivý počet návštěvníků z širokého okolí.
Jana Slováčková za KSK ve spolupráci s paní Evou Holubovou z ulice ve Studánkách vytvořila jarní stezku pro děti s deseti zábavnými i naučnými zastaveními. Stezka byla provozována 2 měsíce a pravidelně opravována dobrovolníky.
Obec zasponzorovala veškerý tisk a laminaci a vytištění 100 ks odznáčků s malovaným Jelenem, který čekal na děti na konci výpravy.
Celkové náklady obce: 660 Kč
Obec Račice-Pístovice nemá žádný pozemek pro výstavbu RD. Všechny pozemky určené územním plánem jsou v majetku soukromých osob.