Obec Račice-Pístovice

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
OPRAVENÁ KAPLIČKA V RAČICÍCH

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< prosinec 2018 >>
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

Antonín Pavel Braida

Podle rodinných análů první z majitelů račického panství Julián, svobodný pán Braida z Ronsecco et Cornigliano, měl čtyři děti. Tři syny a dceru Angeliku, která se provdala za jednoho z hrabat Magnis. Po otcově smrti se ujal panství nejstarší z bratrů Karel Antonín. Jeho jediný syn však záhy zemřel a Antonín, který chtěl zachovat panství rodině, přijal za vlastního syna svého vídeňského bratrance Antonína Pavla Braidu, kterému byly v době adopce tři roky. Poskytl mu velmi dobré vzdělání, avšak v sedmnácti letech chlapec z neznámých příčin z Račic uprchl. Dal se k vojákům a devět roků o sobě nepodal žádných zpráv. Jako desátník přišel jednou verbovat do Olomouce nováčky pro svůj pluk. Zde ho objevil bratr račického pána, světící olomoucký biskup František Julián Braida, který se za nezdárného synovce přimluvil a dopomohl mu k získání důstojnické hodnosti. Jako poručík byl poté mladý Braida poslán do Uher. Avšak ani zde se nezapřela jeho romanticky dobrodužná povaha. V jednom souboji zabil svého nadřízeného, a proto musel z vojenské služby odejít. Vrátil se do Olomouce. Starý biskup však již byl mrtev a jeho adoptivní otec se po této události od hocha úplně odvrátil. Antonín Pavel se tak znovu ocitl v bídě a chudobě.

Do dalšího vývoje událostí však náhle zasáhla smrt račického pána. Na jedné ze svých inspekčních cest do Slezska, kde měl další dvě panství, totiž roku 1773 těžce onemocněl a brzy nato zemřel. Račice však odkázal i přes výhrady, které Antonínu Pavlovi měl, svému nezdárnému adoptovnímu synovi. Mezitím se však majetku ujali Antonínovi nejbližší příbuzní hrabat Magnis, kteří připravili lstí nic netušícího mladíka o jeho dědictví. Když mladý Braida zjistil, jak byl oklamán, pustil se s hrabaty do vleklého sporu, který trval šest let. Nakonec při vyhrál. Račice získal zpět a velkostatek poté úspěšně spravoval téměř 53 let.

Antonín Pavel hrabě Braida byl dvakráte ženat. Jeho první manželkou byla Anna z Gritznerů, se kterou měl 6 dětí, z nich dvě záhy zemřely. Samotná Anna také dlouho nežila. Zemřela krátce po překotném seskoku z vozu následkem zlomeniny na noze. Po její smrti se hrabě Braida oženil roku 1749 s Kateřinou z Ostešova, která mu porodila dalších 7 dětí, z nichž však pouze tři dcery se dožily poměrně vysokého věku.

Antonín Pavel hrabě z Braidů skonal po šestinedělní těžké nemoci v noci 20.ledna 1794 po zaopatření svátostí umírajících v Drnovicích. Svým dědicům zanechal rozsáhlý majetek, kterého se ujal jeho nejstarší syn z prvního manželství Karel Antonín. V době smrti byl Antonín Pavel 90 roků stár. V jeho osobě odešel račickým poddaným pán velmi zbožný, dobročinný k chudým a cítící s trpícími.

Obsah postranní lišty

Důležité oznámení
POPLATKY v obci RAČICE-PÍTOVICE v roce 2019. A) Platba poplatku za komunální odpad v roce 2019. Poplatek stanoven obecně závaznou vyhláškou obce Račice-Pístovice. Správce poplatku: Obec Račice-Pístovice, Račice 72. Výše poplatku: 550,- Kč - na osobu a rok s trvalým pobytem v Račicích-Pístovicích nebo - na osobu a rok, která má ve vlastnictví byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba. /V místní části tzv. „Chaloupky“ – 450,-Kč/. Termín splatnosti poplatku: j e d n o r á z o v ě do 31. 03. 2019 Způsob platby poplatku: • hotově v úřední den v kanceláři obce od 07.01.2019, • nebo převodem z účtu od 01.01.2019 Pro bezhotovostní platbu je nutné vyplnit: č.ú. 2820731/0100, variabilní symbol Račice 100 a číslo popisné, Pístovice 200 a číslo popisné a chaty 300 a číslo evidenční a do poznámky uvést příjmení a jméno poplatníka. Platbu lze provést za více osob současně prostřednictvím společného zástupce (tzv. hromadná platba), např. člena rodiny, vlastníka domu (tzv. plátce poplatku). Po připsání platby poplatku na náš učet bude známka k vyzvednutí v kanceláři. V případě hotovostní platby bude vydána po zaplacení poplatku v kanceláři. B) Platba poplatku ze psů v obci RAČICE-PÍSTOVICE v roce 2019. Výše poplatku: 100,- Kč za 1.psa a rok. Termín splatnosti poplatku: j e d n o r á z o v ě do 31. 03. 2019. Způsob platby poplatku: • hotově v úřední den v kanceláři obce od 07.01.2019, • nebo převodem z účtu od 01.01.2019. Pro bezhotovostní platbu je nutné vyplnit: č.ú. 2820731/0100, variabilní symbol Račice 100 a číslo popisné, Pístovice 200 a číslo popisné, ve kterém je držitel psa přihlášen k trvalému pobytu a do poznámky uvést příjmení a jméno držitele psa.

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 10.12

Obvodní lékařka Mudr. Kozilková oznamuje svým pacientům, že příští pátek, 14. 12. 2018 nebude ordinovat. Zastupovat ji bude Mudr. Ostrá na poliklinice ve Vyškově. Dále oznamuje, že od po...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Pro seniory

Oddíl postranní lišty

Přečíst nahlas
Pro funkci hlasitého čtení musíte mít povolen Javascript.

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky